Kolagen na rozstępy - jak pielęgnować skórę z rozstępami

Opublikowano dnia 28-02-2022



Skóra to wyjątkowa tkanka chroniąca nasze ciało. Staramy się utrzymać ją w dobrej kondycji poprzez dietę, aktywność fizyczną, odpowiednie nawilżenie. Jednak niekiedy niezwykła wytrzymałość skóry zostaje osłabiona i pojawiają się rozstępy. Skóra jest złożona z trzech warstw - naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.  Skóra właściwa jest wyposażona w fibroblasty – komórki, które produkują włókna kolagenowe i elastynowe. To właśnie te włókna sprawiają, że skóra jest niezwykle rozciągliwa. 

 

Jak powstają rozstępy?

 

Rozstępy to pęknięcia skóry na skutek działania różnych procesów:

  • wzrostu (u  dzieci i młodzieży, gdy skóra nie nadąża za wzrastaniem ciała
  • dojrzewania – na skutek działania hormonów
  • zbyt szybkiego przyrostu masy mięśniowej u osób ćwiczących i stosujących specjalne suplementy diety  
  • procesu przybierania na wadze u osób otyłych
  • zbyt szybkiej utraty wagi, bez odpowiednich ćwiczeń
  • w okresie ciąży – gdy wzrasta poziom hormonu stresu (kortyzolu, który upośledza działanie fibroblastów) oraz wraz z rośnięciem płodu.

 

Rozstępy tygrysie paski 


Rozstępy zwane są także czasem tygrysimi paskami. Pojawiają się najczęściej na ramionach, klatce piersiowej, na brzuchu oraz udach. Początkowo są to czerwone pręgi o różnej szerokości i długości. Szczególnie u kobiet przy ciążach wielorakich mogą występować w obrębie tułowia, szczególnie brzucha. Z czasem paski jaśnieją, są węższe, mogą być także srebrne z odcieniem niebieskiego. Chociaż wiele osób ma rozstępy, dla niektórych jest to powód do niższej samooceny

 

Czy można pozbyć się rozstępów

 

Dla osób dbających o estetykę ciała pytanie czy można pozbyć się rozstępów jest bardzo istotne. Niestety, głębokie uszkodzenia włókien kolagenowych są nieodwracalne. Jednak odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że rozstępy będą prawie niewidoczne. Stosowanie kolagenu w  żelu wspiera proces regeneracji skóry we wrażliwych miejscach.

Pielęgnacja skóry z rozstępami

Pielęgnacja skóry z rozstępami wymaga wielu różnych działań, ale zdecydowanie warto poświęcić jej trochę czasu. 

  1. Hartowanie – podczas prysznica warto polewać skórę na przemian zimną i ciepłą wodą. Taki zabieg nie tylko zmniejsza rozstępy, ale działa korzystnie na elastyczność skóry, jej kondycję oraz odporność organizmu. Jeśli na myśl o zimnym prysznicu przechodzi Cię dreszcz – zawsze można wykorzystać kostki lodu do masażu zwiotczałej skóry.

  2. Masaż – masowanie ciała poprawia ukrwienie oraz ożywia skórę. Można zastosować drewniane masażery, specjalne wkładki z metalowymi kulkami, bicze wodne lub masaż bańką chińską.

  3. Dieta – bogata we wszystkie ważne suplementy, zbilansowana z odpowiednią ilością wody na pewno dobroczynnie nie wpłynie na stan naszej skóry. Zdecydowanie lepiej niż restrykcyjne diety odchudzające, które sprawiają, że skóra robi się szara i sucha i odwodniona.

  4. Unikanie słońca pozwoli na regenerację osłabionych miejsc. Ochrona przed niszczącymi promieniami UV sprawi, że różnica pomiędzy zdrową skórą, a rozstępami nie będzie zbyt duża.

  5. Stosowanie kolagenu Colway – ponieważ to właśnie zerwanie włókien kolagenowych powoduje rozstępy – stosowanie preparatów na bazie kolagenu może zdecydowani pomóc w eliminacji osłabionych tkanek. 

 

Co potrafi krem na rozstępy Silver Colway:

  • stymuluje odbudowę kolagenu,
  • przyspiesza regenerację skóry i  rozstępów,
  • wyrównuje koloryt skóry,
  • poprawia krążenie krwi i mikrokrążenie,
  • odbudowuje i rewitalizuje włókna kolagenowe naturalnie występujące w skórze,
  • zwiększa gęstość skóry.  

Zalety stosowania kremu na rozstępy Silver to przede wszystkim najwyższa jakoś kolagenu w żelu. Warto go stosować po peelingu i co ważne - jest bardzo wydajny. 

 
Galeria