Trądzik różowaty - kolagen na leczenie trądziku
Skóra jest jedną z najcudowniejszych ludzkich tkanek. Widać po niej kondycję całego organizmu, świadczy o zdrowiu lub chorobie, a także pomaga nam w zmaganiach ze światem zewnętrznym ponieważ ochrania wszystko co kryje się we wnętrzu – tkanki, organy, a dodatkowo chroni przed chorobami, drobnoustrojami czy przegrzaniem. Skóra jest nie tylko elastyczna, ale i plastyczna. Potrafi się regenerować o czym często zapominamy! A przecież nasza skóra to nie tylko ochrona, ale i ozdoba… Co się dzieje gdy skóra choruje? Trądzik to nie tylko przekleństwo dojrzewających nastolatków, ale i poważny problemów osób dojrzałych mających problem z cerą.
Trądzik różowaty - co to jest ?
Trądzik różowaty to specyficzne zaburzenie czynności skóry, które objawia się zaczerwienieniem twarzy – szczególnie czoła, policzków, nosa, a także brody. Objawia się zmianami w postaci grudek i krost. Trądzik można bagatelizować i nazywać chorobą nastolatków, jednak jest to przewlekła choroba dermatologiczna, która dotyczy głównie osób dorosłych. Chorują zdecydowanie częściej kobiety, ze względu na predyspozycje hormonalne.
Kolagen na problemy skórne
Kolagen Platinum na problemy skórne takie jak trądzik można używać jako uzupełnienie terapii. Kolagen naturalny do twarzy w żelu łagodzi stany zapalne skóry trądzikowej i przyspieszają regenerację. Sprawiają, że skóra staje się bardziej jędrna oraz wyrównują koloryt skóry. Pobudzają krążenie i rewitalizują skórę. Kolagen zawarty w kosmetykach serii Platinum jest całkowicie naturalny, a dodatek glikolu Kaprylilowego sprawia, że jest łatwo przyswajalny.
Trądzik różowaty u mężczyzn
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że o cerę dbają głównie kobiety. Na szczęście to się zmienia – mężczyźni coraz częściej kupują odpowiednie kremy i stosują zabiegi pielęgnacyjne. Trądzik różowaty dotyczy także mężczyzn i powinno się go po prostu leczyć. Narażeni są na niego szczególnie mężczyźni o jasnej karnacji, z jasnymi oczami i włosami. Nieestetyczne czerwone plamy na twarzy powinny skłonić panów do wizyty u dermatologa.
Przyczyny trądziku:
- predyspozycje genetyczne,
- choroby autoimmunologiczne,
- zaburzenia krążenia krwi w obrębie twarzy – narażonej przecież na zmiany temperatury,
- zaburzenia hormonalne,
- stres,
- zła dieta,
- lekoterapia (glikortykosteroidy).
Objawy trądziku różowatego
Objawy trądziku różowatego to przede wszystkim:
- zaczerwienienie twarzy (nosa, policzków, czoła),
- rumień, świąd skóry, szczypanie, pieczenie,
- bolesność, napięcie skóry,
- grudki i krosty, chropowatość skóry,
- przerosty skórne – to zmiany, których nie można już cofnąć.
W jaki sposób dbać o skórę z trądzikiem?
Najbardziej niebezpieczna jest różnica temperatur. Wracając z mrozu do domu, odczekajmy kwadrans zanim sięgniemy po ciepłą herbatę. Szybka zmiana temperatur rozszerza i osłabia naczynia krwionośne. Trądzik różowaty nie lubi zimna i wiatru, ale także sauny, solarium i przede wszystkim słońca, które niszczy kruche naczynia. Opalenizna nie tylko nie przykrywa rozszerzonych naczynek, ale dramatycznie pogarsza stan cery. Skórę trzeba chronić przez cały rok kremami z filtrami fizycznymi - dwutlenkiem tytanu i tlenkiem cynku. Także ze względu na światło jarzeniowe. Po kilku latach pracy dochodzi do uszkodzenia naczyń promieniami UVA. A do tego jeszcze klimatyzacja, która wysusza skórę, sprzyja uczuleniom na kremy. Niebagatelną rolę odgrywa dieta, choć jednej skórze może szkodzić czerwone wino, innej ostre przyprawy.
Kto najczęściej choruje na trądzik różowaty?
Kobiety - głównie między 40. a 60. rokiem życia, choć ostatnio zaczynają chorować nawet te przed trzydziestką. Zaawansowana postać trądziku różowatego - zwłóknienia gruczołów łojowych i szpecący kalafiorowaty przerost nosa - dotyczy wyłącznie mężczyzn. Jest też postać oczna - objawia się łzawieniem, suchością oka, pieczeniem, a jej efektem jest np. zapalenie spojówek. U znacznej grupy osób choroby oczu poprzedzają objawy skórne, więc często trądzik różowaty jest nierozpoznany przez wiele lat. Na szczęście przez ostatnie lata dużo się zmieniło. Kiedyś uważano, że trądzik różowaty to choroba nie do wyleczenia. Dziś wiemy, że można jej skutecznie zapobiegać.
Leczenie trądziku.
Leczenie trądziku może być długotrwałe. Zazwyczaj stosuje się leki doustne lub płyny i maści aplikowane na skórę ( np. azytromycyna, doksycylina). Warto również rozważyć suplementację (witamina C, rutyna, flawonoidy, cynk i selen, probiotyki i inne). Pomaga także zmiana nawyków żywieniowych. Jako dodatek do terapii można stosować dermokosmetyki na bazie pantenolu, gliceryny i kolagenu.