Czy kolagen jest dobry na blizny? Leczenie blizn pooperacyjnych i potrądzikowych

Opublikowano dnia 04-03-2022
Kategoria: Porady kosmetyczne

kolagen na blizny




Ludzka skóra jest wyjątkowym organem, który nie tylko reguluje temperaturę ciała, bierze udział w oddychaniu, ale także  chroni przed szkodliwym wpływem środowiska – drobnoustrojami czy promieniowaniem UV. Skóra potrafi się sama regenerować – zewnętrzna część czyli naskórek „zużywa: się i łuszczy dając miejsce nowym komórkom. Jednak niekiedy zdarzają się naszej skórze wypadki, które powodują rany, a w rezultacie blizny.

 

Co to jest blizna? 

 

Płytkie uszkodzenia naskórka zazwyczaj zasklepiają się bez przykrych konsekwencji. Jednak głębokie rany cięte, szarpany, kłute, które uszkadzają skórę właściwą uruchamiają procesy jej odbudowy. Blizny to nowa tkanka łączna, która powstaje w miejscu zranienia dzięki procesom regeneracji, Ściślej mówiąc, rozcięcie skóry powoduje krwawienie z przerwanych naczyń krwionośnych. Płytki krwi tworzą skrzep, który chroni miejsce powstawania nowej skóry. Przy jej tworzeniu biorą udział fibroblasty – komórki produkujące kolagen. Początkowo proces ten jest nieco chaotyczny, jednak w czasem włókna kolagenowe tworzą uporządkowaną strukturę.  Blizna jest więc naturalnym efektem procesu gojenia zranienia i może się kształtować nawet do 2 lat. 

 

Pielęgnacja blizny - kolagen na blizny 

 

Blizna jako nowa skóra wymaga pielęgnacji. Wspomniane masaże są ważne ponieważ poprawiają ukrwienie tkanki. Przy większych i głębszych ranach uszkodzeniu ulegają także nerwy, toteż w niektórych miejscach może pojawić się osłabienie czucia dotyku. Bliznę powinniśmy chronić przed światłem, przynajmniej rok – z tego powodu planowane zabiegi chirurgiczne najlepiej wykonywać jesienią i zimą. Blizny źle znoszą ocieranie ponieważ naskórek nie jest jeszcze wykształcony. Wsparcie pielęgnacji kolagenem na pewno przyspieszy proces gojenia. 

 

Kolagen na blizny jest polecany dla osób:

  • z bliznami powypadkowymi,
  • bliznami pooperacyjnymi (cesarskie cięcie, usuwanie tłuszczaków, brodawczaków),
  • terapia laserem, 
  • usuwanie znamion, - z bliznami po oparzeniach – słonecznych, chemicznych.

Kolagen Naturalny Silver to kompleksowa kuracja skóry oraz wsparcie w regeneracji, szczególnie w przypadku blizn. Kolagen na blizny w żelu nie tylko nawilża, ale także rewitalizuje skórę, a także zwiększa jej gęstość. Na bardziej wrażliwe miejsca takie jak twarz czy szyja dobrze jest stosować produkty premium takie jak Platinum Colway. Platinum Colway w żelu można stosować nawet wokół oczu a dodatkowo ujędrnia skórę i wyrównuje koloryt, co w przypadku blizn ma duże znaczenie. 

 

Jak sie goją rany? 

 

Gojenie rany wymaga czasu. Jednak niekiedy  pojawiają się czynniki, które opóźniają ten proces  (zbyt obfite krwawienie, zanieczyszczenie rany lub choroby jak cukrzyca). Szczególnie trudno przebiega proces gojenia przy oparzeniach, głównie chemicznych. Miejsce zranienia wymaga pielęgnacji – najpierw ochrony przed przesuszeniem czy ponownym uszkodzeniem. Zrastające się blizny, szczególnie duże należy masować aby uniknąć zrostów. Dobrze się sprawdzają także maści na bazie heparyny lub srebra. Ponieważ to kolagen odbudowuje naruszoną skórę, jest polecany także w terapii gojenia ran. 

 

Bliznowiec - co to jest? 

 

Bliznowiec (inaczej  keloid) to narośl w miejscu skaleczenia, który w przeciwieństwie do blizny nie jest naturalnym wytworem skóry. Jest to wypukły, czerwony lub fioletowy guz, który na początku boli, swędzi i najzwyczajniej szpeci. Może powstawać nawet po szczepieniu na gruźlicę lub po ukąszeniu owada. Bliznowca można usunąć, ale istnieje duże ryzyko, że odrośnie. Bez względu na przyczynę bliznowca, powinniśmy zwrócić na niego szczególną uwagę w pielęgnacji. 

 

Leczenie blizn

 

Przez rok, kiedy blizna dojrzewa, można próbować wpływać na jej przyszły wygląd. Fibroblasty czyli komórki produkujące kolagen w skórze pobudzone poprzez dostarczenie kolagenu z zewnątrz powodują znaczące uporządkowanie włókien kolagenowych. Blizny stają się wtedy znacznie wygładzone. 

Leczenie blizn zależy od miejsca zranienia, jego wielkości, głębokości, a także przyczyny powstania. Ponieważ jest to długotrwały  proces, należy zadbać o właściwą pielęgnację – ochronę, masaże oraz nawilżanie. Niekiedy trzeba bliznę usunąć operacyjnie.
Operacja plastyczna polega zazwyczaj na wycięciu blizny i wszyciu w to miejsce przeszczepu skóry w celu uzyskania gładkiej, równej blizny, kosmetycznie lepszej od poprzedniej. Nowoczesną metodą leczenia blizn jest stosowanie ekspanderów, czyli rozciągaczy tkankowych, dzięki którym można uzyskać pewien nadmiar zdrowej skóry potrzebny do przemieszczenia w miejsce blizny. Dość szeroko stosuje się opatrunki z żelu silikonowego. Leczenie blizn polega też na masażu i uciskaniu opuszką palca kilkakrotnie w ciągu dnia. Dobre efekty można uzyskać stosując terapię laserem, który sprawdza się szczególnie przy oparzeniach. Kolagen na blizny w żelu wspiera proces leczenia i wspomaga procesy regeneracyjne

 


Gdy blizna szpeci

 

Blizny rzadko znikają bez śladu. Mogą jednak  stać się z czasem cieńsze lub bledsze i tak odznaczają się podczas opalania. Blizny w niektórych miejscach – na twarzy czy szyi mogą szpecić. Mogą – ale nie muszą… W zależności od stopnia samoakceptacji można się do nich przyzwyczaić. Coraz częściej też stosuje się tatuowanie jako sposób ozdobienia ciała tak aby blizny nie było widać. Niemniej jednak warto poświęcić trochę czasu na pielęgnację blizny, aby pomóc skórze w regeneracji. 


 

 
Galeria